Pacific Northwest PETS, February 23-26, 2017

 Last Updated 2/16/17
Start End H:MM FUNCTION Notes Location
WEDNESDAY Check in for D 5010 Pre-PETS attendees
THURSDAY February 23, 2017
1:30 PM 7:30 PM 6:00 Registration Main Foyer
1:00 PM 4:15 PM 5:30 INSTRUCTOR TRAINING Northwest 1
8:00 AM 4:00 PM 8:00  Pre-PETS for D-5010 Cascade 13
12:00 PM 6:00 PM 6:00  Pre-PETS for 5040 Evergreen 1/2
1:00 PM 5:30 PM 3:00  Pre-PETS for  5110 Northwest  3
1:30 PM 2:45 PM 1:15 OP-COM Meeting Northwest 2
2:00 PM 6:00 PM 4:00 Vendor Tables OPEN
2:30 PM 4:30 PM 2:00 Flag set up Grand Ballroom
3:00 PM 4:15 PM 2:30 Session Support AG Workshop Session support AG’s join instructor workshop Northwest 1
3:00 PM 4:15 PM 1:30 SAA Training Evergreen 3/4
4:30 PM 6:00 PM 1:30 All-AG Session — Large Group Northwest 2
5:45 PM 8:00 PM 1:45 Dinner-D-5020 Cascade 5-6
6:00 PM 8:00 PM 2:00 Dinner-D-5040 Off Site
6:45 PM 9:00 PM 2:00 Dinner D-5110 Northwest 1
7:00 PM 9:00 PM 2:00 Dinner- D5010 Evergreen 3/4
FRIDAY, February 24, 2017
7:00 AM 12:30 PM 5:30 Registration Main Foyer
7:00 AM 7:45 AM :30 DGN Meeting Mt Baker
7:30 AM 7:00 PM 11:30 Vendor Tables OPEN
8:00 AM 9:30 AM 1:30 District Trainers Mt Rainier
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Pre Session Courses – I
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Rotary 101 – Rotary Basics Corey Lapardi Evergreen 3
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Rotary 101 – Rotary Basics John Bushnell Cascade 1/2
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Revitalizing your Club Dave Hamilton Cascade 3/4
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Revitalizing your Club Sean Hogan Northwest 2
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Revitalizing your Club Ross Gilley Evergreen 2
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Club Operations & Administration Jane Helten Olympic 3
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Club Operations & Administration Peter Schultz Cascade 13
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Club Operations & Administration Terry Becker Cascade 9
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Effective Club Meetings Karen Cook Northwest 1
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Effective Club Meetings Tim Mobley Northwest 3
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Successful Fundraising Cindy Piva Olympic 2
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Leading and Motivating Volunteers Ron Sticka Evergreen 4
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Leading and Motivating Volunteers Nelson Maler Cascade 5/6
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Planning and Goal Setting Engaging Vision Jim Boyle Evergreen 1
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Planning and Goal Setting Smarter Goals Bob Linz Maxi’s Salon
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Planning and Goal Setting Smarter Goals Janelle Harvey Cascade 10
8:00 AM 9:30 AM 1:30 Rotary Voice Anna Harrison Cascade 7/8
9:30 AM 9:45 AM 0:15 Break, Resource Tables & Vendors
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Pre Session Courses – II
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Rotary 101 – Rotary Basics Corey Lapardi Evergreen 3
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Revitalizing your Club Dave Hamilton Cascade 3/4
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Revitalizing your Club Sean Hogan Northwest 2
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Revitalizing your Club Ross Gilley Evergreen 2
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Club Operations & Administration Jane Helten Olympic 3
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Club Operations & Administration Peter Schultz Cascade 13
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Club Operations & Administration Terry Becker Cascade 9
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Effective Club Meetings Karen Cook Northwest 1
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Effective Club Meetings Tim Mobley Northwest 3
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Successful Fundraising Cindy Piva Olympic 2
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Successful Fundraising Rod Thomson Cascade 12
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Leading and Motivating Volunteers Ron Sticka Evergreen 4
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Leading and Motivating Volunteers Nelson Maler Cascade 5/6
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Planning and Goal Setting Engaging Vision Jim Boyle Evergreen 1
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Planning and  Goal Setting  Engaging Vision Howard Svigals Olympic 1
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Planning and Goal Setting Smarter Goals Bob Linz Maxi’s Salon
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Planning and Goal Setting Smarter Goals Janelle Harvey Cascade 10
9:45 AM 11:15 AM 1:30 Rotary Voice Anna Harrison Cascade 7/8
11:15 AM 11:30 PM 12:15 Transition to Grand Ballroom
11:30 AM 1:15 PM 1:45 Plenary Session I – DGE Harry Kieling Presiding Grand Ballroom
Thought for the Session –  DGE Claudette McWilliams
Introduce Speaker – DGE Jerri Anderson John Matthews introduces
Speaker: RI Director-elect John Matthews DGNs
“Taking Care of Members…the Costco Way”
Thank the Speaker –  DGE Jerri Anderson
DGE Harry Asks for Announcements
Announcements – PDG Gary Hollick Back of Room
Close Session – DGE Harry Kieling
1:15 PM 1:45 PM 0:30 Break, Resource Tables & Vendors
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District Sessions 1
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District 5010 Cascade 13
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District 5020 Grand Ballroom 3
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District 5030 Cascade 9/10
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District 5040 Evergreen 1/2
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District 5050 Northwest 1
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District 5060 Evergreen 3/4
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District 5080 Northwest 2
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District 5100 Grand Ballroom 1
1:45 PM 4:15 PM 2:30 District 5110 Northwest 3
4:15 PM 4:45 PM :30 Break, Resource Tables & Vendors
4:45 PM 6:15 PM 1:30 CORE COURSES — Friday Late Afternoon
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Ross Gilley Evergreen 2
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Bryan Zack Cascade 11
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Ron Sticka Evergreen 4
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Jim Boyle Evergreen 1
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Jane Helten Olympic 3
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Peter Schultz Cascade 13
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Karen Cook Northwest 1
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Janelle Harvey Cascade 10
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Howard Svigals Olympic 1
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Corey Lapardi Evergreen 3
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Sean Hogan Northwest 2
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Rod Thomson Cascade 12
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Anna Harrison Cascade 7/8
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Terry Becker Cascade 9
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Tim Mobley Northwest 3
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Cindy Piva Olympic 2
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Nelson Maler Cascade 5/6
4:45 PM 6:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Bob Linz Maxi’s Salon
4:45 PM 6:15 PM 1:30 AG Training John Bushnell Cascade 1/2
5:00 AM 7:00 AM 2:00 No Host Shelter Box Happy Hour Shelter Box Tent in Courtyard
6:15 PM 7:00 PM :45 Dress and Transition to Dinner
7:00PM 9:00 PM 2:00 Plenary Session II – DGE Tom Carroll Presiding Grand Ballroom
Thought for the Session – DGE Bill Jenkin
Introduce Speaker – DGE Harry Kieling
Speaker:  AnnLee Hussey
“Polio–Past, Present, Future”
Thank the Speaker –  DGE Harry Kieling
DGE Tom Asks for Announcements
Announcements –  PDG Gary Hollick Back of Room
Close Session –  DGE Tom Carroll
9:00 PM 11:00 PM 0 Hospitality in District Suites
9:00 PM 11:00 PM District 5020 Hospitality Northwest 1
SATURDAY, February 25, 2017
7:00 AM 6:00 PM 11:00 Vendor Tables OPEN
7:30 AM 9:00 AM 1:30 Plenary Session III – DGE Alex Hopkins Presiding Grand Ballroom
Thought for the Session – DGE Lindagene Coyle
Introduce Speaker – DGE Claudette Mc Williams
Speaker: Nancy Hughes
“Cooking Shouldn’t Kill”
Thank the Speaker –  DGE Claudette McWilliams
DGE Alex Asks for Announcements
Announcements –  PDG Gary Hollick Back of Room
Close Session –  DGE Alex Hopkins
9:00 AM 9:30 AM 0:30 Break, Resource Tables & Vendors
9:30 AM 11:00 AM 1:30 CORE COURSES — Saturday Morning
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Growing Vibrant Clubs Ross Gilley Evergreen 2
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Growing Vibrant Clubs Bryan Zack Cascade 11
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Growing Vibrant Clubs Ron Sticka Evergreen 4
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Growing Vibrant Clubs Jim Boyle Evergreen 1
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Our Foundation and Community Impact Jane Helten Olympic 3
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Our Foundation and Community Impact Peter Schultz Cascade 13
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Our Foundation and Community Impact Karen Cook Northwest 1
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Our Foundation and Community Impact Janelle Harvey Cascade 10
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Our Foundation and Community Impact Howard Svigals Olympic 1
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Corey Lapardi Evergreen 3
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Sean Hogan Northwest 2
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Rod Thomson Cascade 12
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Anna Harrison Cascade 7/8
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Dynamic Leadership Terry Becker Cascade 9
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Dynamic Leadership Tim Mobley Northwest 3
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Dynamic Leadership Cindy Piva Olympic 2
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Dynamic Leadership Nelson Maler Cascade 5/6
9:30 AM 11:00 AM 1:30 Dynamic Leadership Bob Linz Maxi’s Salon
9:30 AM 11:00 AM 1:30 AG Training John Bushnell Cascade 1/2
11:00 AM 11:30 AM 0:30 Break, Resource Tables & Vendors
11:30 AM 1:15 PM 1:30 Plenary Session IV – DGE Don Evans Presiding
Thought for the Session – DGE Alex Hopkins
Introduce Speaker – DGE Renee Campbell
SPEAKER: David Bobanick
“Rotary First Harvest- A Testament to the Power of One Rotarian to Change the World”
Thank the Speaker –  DGE Renee Campbell
DGE Renee Asks for Announcements
Announcements –  PDG Gary Hollick Back of Room
Close Session –  DGE Don Evans
1:15 PM 1:45 PM 0:30 Break & Resource Tables and Vendors
1:45 PM 3:15 PM 1:30 CORE COURSES — Saturday Early Afternoon
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Ross Gilley Evergreen 2
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Dave Hamilton Cascade 11
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Ron Sticka Evergreen 4
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Jim Boyle Evergreen 1
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Jane Helten Olympic 3
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Peter Schultz Cascade 13
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Karen Cook Northwest 1
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Janelle Harvey Cascade 10
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Howard Svigals Olympic 1
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Corey Lapardi Evergreen 3
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Sean Hogan Northwest 2
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Rod Thomson Cascade 12
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Anna Harrison Cascade 7/8
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Terry Becker Cascade 9
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Tim Mobley Northwest 3
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Cindy Piva Olympic 2
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Nelson Maler Cascade 5/6
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Bob Linz Maxi’s Salon
1:45 PM 3:15 PM 1:30 AG Training John Bushnell Cascade 1/2
1:45 PM 3:15 PM 1:30 Rotaract Breakout Cascade 3/4
3:15 PM 3:45 PM 0:30 Break, Resource Tables & Vendors
3:45 PM 5:15 PM 1:30 CORE COURSES –Saturday Late Afternoon
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Ross Gilley Evergreen 2
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Dave Hamilton Cascade 11
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Ron Sticka Evergreen 4
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Growing Vibrant Clubs Jim Boyle Evergreen 1
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Jane Helten Olympic 3
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Peter Schultz Cascade 13
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Karen Cook Northwest 1
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Janelle Harvey Cascade 10
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Our Foundation and Community Impact Howard Svigals Olympic 1
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Corey Lapardi Evergreen 3
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Sean Hogan Northwest 2
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Rod Thomson Cascade 12
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Telling Rotary’s Story – Public Image Anna Harrison Cascade 7/8
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Terry Becker Cascade 9
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Tim Mobley Northwest 3
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Cindy Piva Olympic 2
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Nelson Maler Cascade 5/6
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Dynamic Leadership Bob Linz Maxi’s Salon
3:45 PM 5:15 PM 1:30 AG Training John Bushnell Cascade 1/2
3:45 PM 5:15 PM 1:30 Rotaract Breakout Cascade 3/4
Vendor Tables CLOSE
5:15 PM 7:00 PM 1:45 Dress for dinner
5:30 PM 6:30 PM 1:00 Reception for Instructors Chair’s Suite
7:00 PM 9:00 PM 2:00 Plenary Session V – DGE Lindagene Coyle Presiding Grand Ballroom
Thought for the Session – Renee Campbell
Introduce Speaker – DGE Tom Carroll
Speaker: Past RI President Rick King
“The Uncommon Leader” Dean Rohrs Introduces
Thank the Speaker –  DGE Tom Carroll DGEs
DGE Lindagene Asks for Announcements
Announcements –  PDG Gary Hollick Back of Room
Close Session DGE Lindagene Coyle
9:00 PM 11:00 PM 2:00 Hospitality in District Suites
9:00 PM 11:00 PM District 5020 Hospitality Northwest 1
Sunday, February 26, 2017
7:30 AM 9:15 AM 1:45 Plenary Session VI – DGE Bill Jenkin Presiding Grand Ballroom
Thought for the Session –  DGE Tom Carroll
Introduce Speaker – DGE Lindagene Coyle
SPEAKER: RI Director, RIVP 2017-18 Dean Rohrs
“One Rotarian’s Story”
Thank the Speaker –  DGE Lindagene Coyle
DGE Bill Asks for Announcements
Announcements – PDG Gary Hollick Back of Room
Close Session –  DGE Bill Jenkin
9:15 AM 9:45 AM 0:30 Break and Resource Tables
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District Sessions  II
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District 5010 Cascade 13
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District 5020 Grand Ballroom 3
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District 5030 Cascade 9/10
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District 5040 Evergreen 1/2
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District 5050 Northwest 1
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District 5060 Evergreen 3/4
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District 5080 Northwest 2
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District 5100 Grand Ballroom 1
9:45 AM 11:30 AM 1:45 District 5110 Northwest 3
9:45 AM 11:30 AM 1:45 Instructor Critique & debrief Cascade 11
11:30 AM 12:00 PM 0:30 Lunch Grab a sandwich and bring to OPCOM BOD Meeting
12:15 PM 1:00 PM 0:45 OP-COM/BoD Critique Northwest 3