2020 Pacific Northwest PETS Agenda

Updated 2/8/20

Start

End

FUNCTION

LOCATION

WEDNESDAY  February 19, 2020

6:00 PM 6:30 PM Registration AG orientation (for AG’s from D 5010, 5040, 5100, 5110) Olympic 1

                                             THURSDAY February 20, 2020

8:00 AM 8:30 AM Registration AG orientation Outside Hotel gift shop at PNWPETS Registration desk
8:30 AM 6:00 PM Registration Hotel Lobby
8:00 AM 5:00 PM Stage/Banners  set up Grand Ballroom
8:30 AM 6:00 PM AG Hang-out Room Mt Baker Room (top floor)
9:00 AM 5:00pm  Pre-PETS for D-5010  Cascade 13.  Pick up registration packets at 8:30 AM. Lunch on own
10:30 AM 12:00PM OPCOM & BoD Meeting, DGN’s invited to attend Northwest 2
12:00PM 1:00PM Meeting with DGN’s (2021-22 Governor)
12:00 PM 4:00 PM  Pre-PETS for 5040  Evergreen 1/2. Lunch on own.  Registration packets may be picked up in meeting room after 10 AM
1:00PM 4:30PM Pre-PETS for D5100 Evergreen 3/4
1:00 PM 5:00 PM  Pre-PETS for  5110 Northwest 3. Registration packets available in room after noon.
2:00 PM 6:00 PM Vendor Tables OPEN Main Foyer
1:00 PM 4:15 PM INSTRUCTOR/TRAINING LEADER MEETING Northwest 1
3:00 PM 4:15 PM Session Support AG (SSAG) Orientation Northwest 1
3:00 PM 4:15 PM Sgt at Arms (SAA) Training Cascade 22
4:30PM 6:00PM AG Training for SSAG’s Cascade 1/2
5:30PM 9:00PM Dinner- D-5010 Evergreen 3/4
6:30 PM Dinner D-5110 Northwest 1
TBD Dinner-D-5040 AG’s & their PE’s to go out as groups

                                                      FRIDAY, February 21, 2020

8:00 AM 1:45 PM Registration Hotel Lobby
7:30 AM 7:00 PM Vendor Tables OPEN Main Foyer
8:30 AM 6:00 PM AG Hang-out Room Mt Baker Room (top floor)
8:00 AM 9:30 AM District Trainers Mt Rainier-Same floor as  Maxi’s
8:00 AM 9:30 AM ELECTIVE COURSES-1 PE’s assignment on back of badges.  Training rooms are Evergreen, Cascade, Northwest, Olympic , and Grand Ballroom
8:00 AM 9:30 AM Rotary 101 – Rotary Basics
8:00 AM 9:30 AM Revitalizing your Club
8:00 AM 9:30 AM Club Operations & Administration
8:00 AM 9:30 AM Effective Club Meetings
8:00 AM 9:30 AM Successful Fundraising
8:00 AM 9:30 AM Leading and Motivating Volunteers
8:00 AM 9:30 AM Planning and Goal Setting – Engaging Vision
8:00 AM 9:30 AM Planning and Goal Setting – Smarter Goals
8:00 AM 9:30 AM Rotary Voice in your Community
9:30AM 10:30AM Flag Rehersal with Rotarians Grand Ballroom
9:30 AM 9:45 AM Break, Resource Tables & Vendors
9:45 AM 11:15 AM ELECTIVE COURSES – 2 PE’s to find room assignment on back of their badges
9:45 AM 11:15 AM Revitalizing your Club
9:45 AM 11:15 AM Rotary 101 – Rotary Basics
9:45 AM 11:15 AM Club Operations & Administration
9:45 AM 11:15 AM Effective Club Meetings
9:45 AM 11:15 AM Successful Fundraising
9:45 AM 11:15 AM Leading and Motivating Volunteers
9:45 AM 11:15 AM Planning and Goal Setting – Engaging Vision
9:45 AM 11:15 AM Planning and Goal Setting –  Smarter Goals
9:45 AM 11:15 AM Rotary Voice in your Community
9:45 AM 11:15 AM Break, Resource Tables & Vendors Main Foyer
11:15 AM 11:30 PM Transition to Grand Ballroom. Ballroom doors open at 11:15 AM
11:30 AM 1:30 PM PNWPETS OFFICIAL PROGRAM  BEGINS Grand Ballroom
11:30 AM 1:30 PM Friday Plenary Session 1 Grand Ballroom
Speaker:  Rotary International General Secretary John Hewko
1:30 PM 1:50 PM Break, Resource Tables & Vendors Main Foyer
1:50 PM 4:20 PM District Sessions 1 Pick up registration materials in District session if not acquired before
1:50 PM 4:20 PM District 5010 Cascade 13
1:50 PM 4:20 PM District 5020 Grand Ballroom 3
1:50 PM 4:20 PM District 5030 Cascade 9/10
1:50 PM 4:20: PM District 5040 Evergreen 1/2
1:50 PM 4:20 PM District 5050 Northwest 1
1:50 PM 4:20 PM District 5060 Evergreen 3/4
1:50 PM 4:20 PM District 5080 Northwest 2
1:50 PM 4:20 PM District 5100 Grand Ballroom 1
1:50 PM 4:20 PM District 5110 Northwest 3
4:20 PM 4:45 PM Break, Resource Tables & Vendors Main Foyer
4:45 PM 6:15 PM CORE COURSES — Friday Late Afternoon PE’s to find room assignment on back of  badges. 4 or 5 concurrent sessions  of 4 core topics: assigned-by club size.
4:45 PM 6:15 PM Growing Vibrant Clubs
4:45 PM 6:15 PM Our Foundation and Community Impact
4:45 PM 6:15 PM Telling Rotary’s Story – Public Image
4:45 PM 6:15 PM Dynamic Leadership
4:45 PM 6:15 PM AG Training Cascade 1/2 AG’s assignment on back of   badges
5:00 PM 7:00 PM Reception for all- sponsored by Shelter Box Courtyard
6:15 PM 7:00 PM Dress and Transition to Dinner
7:00PM 9:00 PM Friday Plenary Session II – Grand Ballroom
Speaker:  Rotary International President Elect Holger Knaack
9:00 PM 11:00 PM District Hospitality in District Suites Per District Governors Elect

SATURDAY, February 22, 2020

7:00 AM 6:00 PM Vendor Tables OPEN Main Foyer
7:00 AM Buffet Breakfast Lines Open. In hallways outside Ballroom and Northwest Rooms
7:30 AM 9:00 AM Plenary Session III Grand Ballroom
Speaker:  Rotaractor Jordan Harrison
8:30 AM 6:00 PM AG Hang-out Room Mt Baker Room (top floor)
9:00 AM 9:30 AM PE’s transition to core courses
9:30 AM 11:00 AM CORE COURSES — Saturday Morning PE’s to find room assignment on back of badges.
9:30 AM 11:00 AM Growing Vibrant Clubs
9:30 AM 11:00 AM Our Foundation and Community Impact
9:30 AM 11:00 AM Telling Rotary’s Story – Public Image
9:30 AM 11:00 AM Dynamic Leadership
9:30 AM 11:00 AM AG Training Cascade 1/2  AG’s assignment on back of badges
7:00 AM 6:00 PM Break, Resource Tables & Vendors Main Foyer
11:30 AM 1:15 PM Plenary Session IV Grand Ballroom
Speaker:  Director Elect Valarie Wafer
1:15 PM 1:45 PM Break & Resource Tables and Vendors Main  Foyer
1:45 PM 3:15 PM CORE COURSES — Saturday Early Afternoon PE’s to find room assignment on backside of  badges.
1:45 PM 3:15 PM Growing Vibrant Clubs
1:45 PM 3:15 PM Our Foundation and Community Impact
1:45 PM 3:15 PM Telling Rotary’s Story – Public Image
1:45 PM 3:15 PM Dynamic Leadership
1:45 PM 3:15 PM AG Training Cascade 1/2  AG’s assignment on back of  badges
3:15 PM 3:45 PM Break, Resource Tables & Vendors Main Foyer
3:45 PM 5:15 PM RIPE Holger Knaack,  Director Solari,  Director Elect Valarie Wafer, General Secretary John Hewko–Dialogue with DG line, AG’s, OPCOM and others Maxis
3:45 PM 5:15 PM CORE COURSES –Saturday Late Afternoon PE’s  Room assignment on backside of  badges.
3:45 PM 5:15 PM Growing Vibrant Clubs
3:45 PM 5:15 PM Our Foundation and Community Impact
3:45 PM 5:15 PM Telling Rotary’s Story – Public Image
3:45 PM 5:15 PM Dynamic Leadership
3:45 PM 5:15 PM AG Training Cascade 1/2  AG’s assignment on back of their badges
5:15 PM 7:00 PM Vendor Tables Last Call and CLOSE Main Foyer
5:30 PM 6:30 PM Dress for dinner
7:00 PM 9:00 PM                Saturday Plenary Session V Grand Ballroom
Speaker:  Past RI President Rick King
9:00PM TBD District  Hospitality Per District Governors Elect

SUNDAY FEBRUARY 23, 2020

7:00 AM Breakfast Buffet Lines Open In hallways outside Ballroom and Northwest Rooms
7:30 AM 9:15 AM Plenary Session VI Grand Ballroom
Rotary Zones 26/27 Director Johrita Solari
9:15 AM 9:45 AM Break Main Foyer
9:45 AM 11:30 AM District Sessions  II
9:45 AM 11:30 AM District 5010 Cascade 13
9:45 AM 11:30 AM District 5020 Grand Ballroom 3
9:45 AM 11:30 AM District 5030 Cascade 9/10
9:45 AM 11:30 AM District 5040 Evergreen 1/2
9:45 AM 11:30 AM District 5050 Northwest 1
9:45 AM 11:30 AM District 5060 Evergreen 3/4
9:45 AM 11:30 AM District 5080 Northwest 2
9:45 AM 11:30 AM District 5100 Grand Ballroom 1
9:45 AM 11:30 AM District 5110 Northwest 3
9:45 AM 11:30 AM Instructor/Training Leader Training Critique & debrief Cascade 11
12::00 PM 1:00 PM OPCOMM/BoD/DGN  – Business meeting & Evaluation of 2020 PNWPETS Cascade 12
1:00 PM 1:30 PM Brief DGN meeting Cascade 12
PACIFIC NORTHWEST PETS ENDS–GO FORTH & SERVE!